Neseniai paskelbtas Instagram įrašas Petras Triušis pagal sąskaitą Beach4 Art sulaukė daugiau nei 2,3 milijono peržiūrų. Kai pirmą kartą pažvelgi į paveikslėlį, jis atrodo kaip paveikslas, tačiau priartinus supranti, kad jis sudarytas iš kriauklių, uolų ir kitų organinių paplūdimio medžiagų, panašių į optinę iliuziją.
Paplūdimio meno kūrinių kūrėjai Leva Slare ir jos vyras Dzintars kartu su dviem paaugliais vaikais pastaruosius ketverius metus kuria įspūdingą paplūdimio meną Šiaurės Devono, JK paplūdimiuose. Prieš dvylika metų jie iš Latvijos persikėlė į JK.
„Beach4Art“ pradžia
Jų kūrybinės pastangos prasidėjo per pirmąjį JK uždarymą pandemija 2020 m. „Viskas prasidėjo nuo vieno labai paprasto mandalos projekto“, – sako Ieva. Jos sūnus paprašė jos pagalbos vykdant priskirtą mokyklos projektą – iš natūralių ir perdirbtų paplūdimio medžiagų pagaminti mandalą.
Kadangi Ieva turi meno išsilavinimą, ji mielai padėjo sūnui ruošti namų darbus. Jo mokytojas ir kiti jo mokyklos mokytojai liko sužavėti galutiniu rezultatu. Tačiau dabar, žvelgdama atgal, Ieva sako, kad tai buvo paprasta, palyginti su dabartiniais jų projektais.
Be teigiamų atsiliepimų apie savo pirmąjį kūrinį, šeimai patiko jį kurti. „Kurdami šią mandalą supratome, koks terapinis ir koks atpalaiduojantis yra šis procesas“, – sako Ieva. Ji taip pat vertino buvimą lauke.
Taigi jie nusprendė grįžti ir kurti daugiau paplūdimio meno. Šį kartą jų meno kūrinius sudarė jūros gyvūnai – ryklys, aštuonkojai, jūros vėžlys ir jūrų žvaigždė. Tada, po kelių mėnesių, jie persikėlė į kitą paplūdimį ir pagamino sraigę bei drugelį. Ji paaiškina, kad matė, kad kažkas kitas socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė savo drugelio kūrybos nuotraukas. Po įrašu Ieva skaitė tokius komentarus kaip: „Tu padarei mūsų dieną, privertei mane nusišypsoti ir ačiū, kas tai padarė“, – sako Ieva. „Supratome, kad turime pradėti kažką nuolatinio, ir taip gimė mūsų vizualinio meno tinklaraščio grupė.
Meninis procesas, vadovaujamas gamtos
Paplūdimio meno kūriniai kuriami kartą per savaitę, dažniausiai pirmadieniais arba antradieniais. Ieva sako, kad jų kūryba reikalauja kantrybės nes viename dirbdami jie praleidžia apie šešias valandas. „Nepertraukiamas darbas be pietų ir be pertraukų“, – sako ji. Dėl natūralios aplinkos tai nėra kaip įprastas meno kūrinys, kurį galite pradėti ir užbaigti vėliau. Jie turi žinoti apie potvynius, kad jų projektas nebūtų nuplautas, kol jie vis dar jį įgyvendina. Kai jie baigs projektą, jis galiausiai nusiplaus su potvyniu. „Tai mūsų gyvenimo ciklo simbolis“, – sako Ieva.
Likus savaitei iki paplūdimio meno kūrinių kūrimo, Ieva eskizuos keletą idėjų. „Einame į paplūdimį turėdami mintį, ką veiksime“, – sako ji. Atvykę jie apžiūri vietovę, kad pamatytų, su kokiomis medžiagomis tą dieną teks dirbti. „Kartais reikia ką nors pakeisti“, – sako Dzintars. Tada jie nupiešia projekto formą smėlyje ir renka daiktus pagal jiems reikalingas spalvas.
Darbai sukurti viešame paplūdimyje, todėl tai taip pat gali būti problema. „Su kai kuriais šunų šeimininkais esame turėję nesutarimų“, – sako Ieva. Slare šeima myli šunis, bet kai šunų savininkai leidžia jiems pasivaikščioti po savo kūrybą, jų menas sugriaunamas. „Kai kurie (šunų) šeimininkai susikerta ir sako: „Čia vieša vieta, galime vedžioti savo šunis kur norime“, – sako Ieva.
Savo „Instagram“ puslapyje jie teigia: „Tikimės suteikti džiaugsmo ir pakelti nuotaiką“. Vienas asmuo savo puslapyje pakomentavo: „Jūsų svetainė yra vienas geriausių dalykų, kuriuos šiais metais atradau „Instagram“. Toks žavus ir tiesiog džiugina mano širdį ir sielą.
Nors dauguma jų sulaukia teigiamų komentarų, kai kurie – ne. Žmonės juos apkaltino dirbtinio intelekto (DI) naudojimu arba kišimusi į aplinką atsinešdami savo medžiagas. Vienas asmuo teigė, kad jų nuotraukos yra AI, nes aplink paplūdimio meno kūrinius nėra pėdsakų. Ieva sako, kad pėdsakus išnaikina laistytuvu. Ji taip pat paaiškina, kad jie naudoja tik paplūdimyje randamas medžiagas ir niekada neatsineša savo. Jie taip pat nepašalina jokių medžiagų, nebent tai būtų plastikas ar kitos neorganinės medžiagos.
Jie ne tik dalijasi savo nuotraukomis „Instagram“, bet ir parduoda pasirašytas nuotraukas Etsy. Kiekviena nuotrauka yra riboto leidimo, parduota nustatyta suma. Prie kiekvienos nuotraukos aprašymo bus nurodyta, kiek liko, pvz., 3/50, tai reiškia, kad iš 50 parduotų nuotraukų liko tik trys.
Jei galvojate pradėti savo meninis verslas, Ieva sako, kad svarbu tikėti savimi ir savo kūrybiškumu. „Turite turėti aistrą tam, kas jums patinka“, – sako ji.
Nuotrauka suteikta „Beach4Art“.